| Processor | AMD Ryzen 7 7840H Processor | |
|---|---|---|
| Display | 16.0 Inches 3.2k WQXGA IPS Display | |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 4060 Graphics | |
| OS | Windows 11 Home | |
| RAM | 16GB DDR5 5600MHz RAM | |
| Memory | 1TB PCIe MVMe TLC SSD | |
| Battery | 4-Cell 99.99Wh Lithium-Ion Battery | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Name | Lenovo Legion R9000X AMD |
|---|---|
| Model | Legion R9000X AMD |
| Price | Tk 168,300 |
| Brand | Lenovo |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
|---|
| Display Type | 3.2k WQXGA IPS, 165Hz refresh rate, 100% sRGB color gamut, 430 nits brightness, and 5ms response time |
|---|---|
| Display Size | 16.0 Inches |
| Display Resolution | 2000 x 3200 Pixels (16:10 aspect ratio) |
| Webcam | IR & 720p HD |
|---|
| Body Dimensions | (W x H x D) 358 mm x 256 mm x 17.6 mm |
|---|---|
| Body Weight | 2.1 Kg |
| Body Build | Yes |
| Body Color | Slate Grey |
| Operating System | Windows 11 Home |
|---|---|
| Processor | AMD Ryzen 7 7840H 8-Core, 16-threads Clock Speed 3.80 GHz Max Turbo Frequency 5.10 GHz Intel Smart Cache 16MB |
| Ram | 16GB DDR5 5600MHz RAM |
|---|---|
| SSD Capacity | 1TB PCIe MVMe TLC SSD |
| Graphics Memory | 8GB GDDR6 |
| Battery Type | Lithium-Ion Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 4-Cell 99.99Wh Battery |
| Battery Backup | Up to 8 Hours |
| Audio | Dolby Atmos Speaker System, Front-facing speaker |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Ys |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes, 5.3 wireless card |
| USB | 2 x USB Type-A (USB 3.2 Gen2), 2 x USB Type-C (USB 3.2 Gen 2, Display Port 1.4), 3.5mm headphone jack, SD card reader, and DC power in |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | TSI Frost Blade Pro Cooling System 2.0 (translated), which includes 2 x fans, 3 x heat pipes, and 4 x outlets |
Nice Battery Backup
Display: 15.6 Inch FHD LED Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840HS Processor
RAM: 8GB DDR5 5200 SODIMM RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 6-cell, 83Wh Li-ion polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch QHD Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840HS Processor
RAM: 16GB DDR6 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 62.36WHr Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.3 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-1365U Processor
RAM: 16GB LPDDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 Cell 54.7Wh Internal Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WQXGA Display
Processor: AMD Ryzen 9-7940HS Processor
RAM: 16GB DDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 76WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD anti-glare Display
Processor: Intel Core i7-1360P Processor
RAM: 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-cell 64Wh, Lithium polymer Battery
Warranty: 3 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.4 Inch FHD Plus Display
Processor: Intel Core i7-1360P Processor
RAM: 16GB LPDDR5 RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-Cell, 55WHr, Integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch WQHD Display
Processor: AMD Ryzen 9 7945HX Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i9-13900HX Processor
RAM: 8GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Pop OS 22.04 LTS
Battery: 4 cell Lithium-Ion 54Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-12700H Processor
RAM: 32GB DDR4 3200MHz Dual Channel RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 cells Polymer 54WH Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-12650H Processor
RAM: 16GB DDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3 cell, 53Whr Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →